Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Witamy na stronie

Jeżeli chcecie utworzyć własny projekt z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu lub skorzystać z mapy  z naniesionymi punktami, to ta strona jest dla Was.

Znajdziecie tu informację na temat zasad tworzenia projektów w oparciu o koncepcję Zielony Punkt Kontrolny (ZPK). Dowiecie się jak uzyskać certyfikat warunkujący umieszczenie projektu w ogólnopolskiej Bazie projektów ZPK.

Zainteresowani korzystaniem z projektów mogą pobrać nieodpłatnie mapę z lokalizacją wszystkich stałych punktów kontrolnych do konfiguracji własnych tras. Jeżeli właściciel udostępnia mapę za odpłatnością – informujemy o tym. Aby dotrzeć do propozycji tras przygotowanych przez właściciela projektu - skierujemy Was na jego stronę internetową. Jest kilka miejsc na naszej stronie, z których możecie dotrzeć do map. Charakterystykę projektu znajdziecie w tabeli w menu "Baza projektów" w pierwszej kolumnie: Lp. (trochę schowana, ale dla „orientalistów” jej odnalezienie nie powinno sprawić kłopotu). Musimy jednak zastrzec, że nie odpowiadamy za aktualność rozmieszczenia punktów lub za zmiany powstające na mapach. Wszelkie uwagi należy zgłaszać bezpośrednio do właściciela projektu. Informacje przesłane do nas przekażemy wg właściwości.

Wyszukaliśmy adresy podobnych zagranicznych stron. Do najciekawszych zamieszczamy linki. Śledzimy również podobne do naszej inicjatywy w Polsce. Ich autorów uważamy za naszych sprzymierzeńców promujących podobne idee, tylko w nieco inny sposób.

Koncepcja ZPK powstała w 2011 roku. Jednym z motywów jej utworzenia był pomysł na system pomiaru czasu i potwierdzania obecności na PK – za pomocą skanera lub telefonu komórkowego. Odwrócona została zasada na której bazuje SportIdent - nosimy zegar, a informacja jest zapisana na kodzie kreskowym umieszczonym na słupku. Konkretny projekt zrealizowali studenci Politechniki Białostockiej. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli Wam go udostępnić.

W galerii zamieścimy najciekawsze zdjęcia z Waszych wypraw. Należy je przesyłać na adres zpk@zielonypunktkontrolny.pl . Prosimy, aby zapisywać je w formacie jpg, w wielkości jak dla publikacji na stronie internetowej. Maksymalna liczba zdjęć przesyłanych z danej trasy – 3 sztuki. Zdjęcie powinno zawierać: nazwisko i imię autora, datę wykonania i nazwę mapy.

Przede wszystkim jednak namawiamy Was do tworzenia własnych projektów na bazie koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego  i do korzystania z publikowanych w naszej bazie.

Włodzimierz Protasiewicz - Prezes Fundacji Sport i Przyroda OKO BnOL (autor koncepcji ZPK)