Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

"Oczko" przypadło Nadleśnictwu Strzebielino.

 Dwudziesta mapa w bazie projektów ZPK nosi nazwę Kalwaria Wejherowska, a dwudziesta pierwsza – Ścieżka Zdrowia. Obie wykonane zostały przez jednostki Lasów Państwowych, a więc udostępniane są nieodpłatnie.

Wyjątkowe okoliczności towarzyszyły przekazaniu certyfikatów twórcom kolejnych projektów. Odebrali je w dniu 10 sierpnia nadleśniczowie dwóch nadleśnictw: Nadleśnictwa Gdańsk - Marek Zeman i Strzebielino – Mariusz Kaliszewski, podczas ceremonii zamknięcia XX Mistrzostw Europy Leśników w Biegu na Orientację (impreza ta skupiła ponad 300 uczestników z 16 państw, więcej na jej temat na stronie fundacji www.okobnol.lasy.gov.pl).

ZPK Strzebielino Gdańsk2

Certyfikaty wręcza Dyrektor Komisji Certyfikatu Wiktor Malinowski. (od lewej: M.Kaliszewski, M.Zeman, W.Malinowski)

Niezwłocznie po otrzymaniu certyfikatu projekt Luzińskie Mielerze (mapa Ścieżka Zdrowia) w symbolicznej formie przekazany został lokalnej społeczności. Odebrał go Wójt Gminy Luzino Pan Jarosław Wejer.

ZPK Strzebielino2

Moment przekazania projektu mieszkańcom i gościom Gminy Luzino. (od lewej: J.Zeman, M.Kaliszewski)

Również projekt Orientuj się w lesie (mapa Kalwaria Wejherowska) zrealizowany przez Nadleśnictwo Gdańsk w dniu 22 sierpnia z rąk leśników odebrał Burmistrz Miasta Wejherowo Pan Krzysztof Hildebrandt.   Gdańscy leśnicy podkreślili w ten sposób to że przygotowali projekty w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie. Z kolei samorządy dostrzegły w tym działaniu pożytek dla mieszkańców. Trójmiasto i okolice znane są bowiem z dużej, pozytywnej aktywności orientalistów. Przybyły tym samym kolejne atrakcje przyciągające do tych miejscowości osoby ceniące sobie aktywny kontakt z naturą. I właśnie o to chodzi w koncepcji Zielony Punkt Kontrolny, o to właśnie, aby projekty powstawały tam gdzie będą przydatne, gdzie jakaś społeczność wyraża zainteresowanie taką ofertą. Co nie oznacza oczywiście braku zasadności opcji na kreowanie zapotrzebowania. Tyle, że w tym drugim przypadku gwarancja że projekt zyska uznanie u odbiorców, jest nieco mniejsza.

Gdańsk jest już z nami  choć mam wrażenie, że jeśli chodzi o ZPK, to możliwości dalszego rozwoju są tu bardzo duże. Nadchodzące sygnały zwiastują tymczasem nowe miejsca na mapie Polski. O tym jednak wówczas, gdy pojawią się konkrety.

Włodzimierz Protasiewicz