Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Jesienne zbiory zielonych punktów.

Urodzaj grzybów w największym stopniu zależy od temperatury i opadów. Mijający sezon można zaliczyć do udanych. Zapasy suszonych prawdziwków spokojnie wystarczą na zimę. A od czego zależy przyrost liczby projektów ZPK?

Oczywiście decyduje o tym społeczne zapotrzebowanie i aktywność osób i organizacji zainteresowanych tematem. W ostatnich dniach certyfikat ZPK uzyskały projekty zrealizowane przez nadleśnictwa: Mielec, Hajnówka i Lipka. Wszystkie trzy projekty uzyskały certyfikat srebrny chociaż spokojnie mogłyby otrzymać złoto. Aktualnie obowiązujące zasady certyfikacji stawiają wymóg zrealizowania w ramach jednego projektu co najmniej dwóch map. Tak więc przy kolejnych mapkach problemu z uzyskaniem złotego certyfikatu już nie będzie. 

Natomiast ocenę bardzo dobrą śmiało można wystawić imprezom otwierającym projekty. Nadleśnictwo Mielec udostępniło projekt w dniu 13 października podczas imprezy pod nazwą Mielecki Zielony Punkt Kontrolny. Przy znakomitej pogodzie, w przepięknej jesiennej scenerii do lasu przyszło ponad 50 osób. Była wśród nich rodzina z małym dzieckiem, która przyjechała z odległości ponad 70 km. Byli miejscowi harcerze i osoby w bardzo różnym wieku zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu. Certyfikat odebrał nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec Pan Hubert Sobiczewski. Jak zwykle leśnicy bardzo aktywnie włączyli się w organizację przedsięwzięcia.

Topiło

Topiło - III Puchar Dyrektora RDLP w Białymstoku w Leśnej Topografii

Z kolei Nadleśnictwo Hajnówka przekazało społeczeństwu mapę Topiło Las wykonaną w ramach projektu Tajemnice Puszczy Białowieskiej w dniu 18 października. Tym razem w chłodzie i deszczu 77 uczestników Pucharu Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w leśnej topografii rywalizowało na ponad 6 kilometrowej trasie. Jako mieszkaniec Topiła nie mogłem odmówić siobie przyjemności udziału w sprawdzianie. Mimo że wystartowałem poza konkursem, moja satysfakcja z pokonania trasy była bardzo duża.

Bielecki

Nadleśniczy Grzegorz Bielecki z certyfikatem

Nasze certyfikaty odebrali w tym dniu nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Pan Grzegorz Bielecki oraz zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo Pan Maciej Ligocki.
Ponadto należy wspomnieć że studenci Politechniki Białostockiej Mariusz Dobrowolski i Łukasz Balukin testowali przygotowany przez siebie system pomiaru czasu i potwierdzania obecności na punktach kontrolnych w oparciu o telefon komórkowy. Mamy nadzieję na rychłą publikację tej aplikacji.

Majdan

Rozmowa na Majdanie w sprawie aplikacji na telefon komórkowy.

Taka miejscowość jak Topiło, położona wgłębi lasu, zyskała produkt który być może pomoże jej przetrwać. Dotychczasowe źródło dochodu mieszkańców bazujące na gospodarce leśnej, z uwagi na bardzo daleko idące restrykcje ochronne, przestało praktycznie istnieć. Przekazywanie projektów w trakcie imprez na orientację i temu podobnych przedsięwzięć jest bardzo dobrym pomysłem na jednoczesną ich promocję. A co do wysypu punktów to na ten moment można mówić co najwyżej o ładnym zbiorze a nie prawdziwym mapobraniu. Na podsumowanie bieżącego roku mamy jeszcze jednak trochę czasu i liczymy na koleje zgłoszenia.

Włodzimierz Protasiewicz