Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Jest! Jest! Jest!

Zrealizowany został ostatni element koncepcji ZPK. Jest nim polski, unikatowy system projektowania tras i zawodów oraz potwierdzania obecności na PK i pomiaru czasu. Nazywa się ZPK Orienteering.

Logo ZPK Orienteering

Logo ZPK Orienteering.


Idea sieci stałych punktów kontrolnych wykorzystana w koncepcji ZPK nie była nową i nie ona zainspirowała mnie do stworzenia koncepcji. Na początku poszukiwałem sposobu na rejestrację obecności na PK i na pomiar czasu. Uważałem, że znany niemiecki program SPORTident, powszechnie stosowany podczas imprez sportowych, nie nadaje się do wykorzystania. Wdrożono go wprawdzie we Francji w Fort Des Rousses http://www.lesrousses.com/fr/ete/activites/course-dorientation.html gdzie na stałych punktach kontrolnych zamontowane zostały typowe puszki kontrolne, nie sądzę jednak aby mógł przyjąć się na szerszą skalę. Tworząc koncepcję postanowiłem odwrócić cały system w ten sposób, aby uczestnik nosił zegar, a cechy chrakteryzujące punkt kontrolny zostały zapisane na stałym punkcie. Założyłem, że informacja na punkcie może być zapisana za pomocą kodów (kreskowych, dwuwymiarowych) zaś czytnikiem może być skaner lub telefon komórkowy. Pierwszą aplikację na mini skaner przekazał mi Marek Kałużny, informatyk z Wrocławia. Zaprezentowałem go w 2011 roku podczas Mistrzostw Polski Leśników w Biegu na Orientację w Rucianem Nidzie. Niestety, z uwagi na konieczność zakupu skanerów (koszt ok. 400 zł za sztukę) oraz dosyć skomplikowany system przetwarzania wyników, dalsze prace zostały wstrzymane. Aby jednak tematu nie pozostawić zwróciłem się do dziekana Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej Pana Cezarego Bołdaka z propozycją napisania pracy dyplomowej przez studentów tego Wydziału. Spotkałem się z bardzo dużą przychylnością. Dziekan stwierdził, że propozycja jest na tyle interesującą, iż w razie braku zainteresowania ze strony studentów, sam zajmie się tym tematem.

ZPK Orienteering

Mariusz (trzeci od prawej) i Łukasz (czwarty od prawej) z trofeum Microsoftu .

Znaleźli się jednak chętni do realizacji mego pomysłu. Dwaj studenci Mariusz Dobrowolski i Łukasz Balukin (dwukrotni laureaci prestiżowego konkursu Microsoftu - Imagine Cup, ich firma ABBD SOFTWARE pod http://abbd.pl/ ) zapoznali się z ideą Zielonego Punktu Kontrolnego. Przygotowali pierwszą wersję dwóch aplikacji (na komputer i telefon komórkowy) pozwalające projektować zawody (treningi, zabawy itp.) oraz dokonywać pomiaru czasu i kontroli obecności na punktach kontrolnych. Za swoją pracę otrzymali nagrodę Dziekana Wydziału, głównie za wymyślony na potrzeby tego systemu mechanizm transmisji danych z telefonu do komputera, który jest unikatowy w skali światowej!

Majdan

Pomysłodawca i twórcy systemu.

W dniu 18 października 2013 roku w Topile , podczas otwarcia kolejnego projektu ZPK pod nazwą „Tajemnice Puszczy Białowieskiej”, oprogramowanie przeszło pierwsze testy. Po naniesieniu korekt nadszedł czas na jego publikację i krytyczną ocenę potencjalnych użytkowników. Należy zaznaczyć, że oprogramowanie to udostępniane jest nieodpłatnie do niekomercyjnego wykorzystania. Tak więc od dziś każdy indywidualnie, klub, szkoła, drużyna harcerska, ośrodek edukacji itd. może z wykorzystaniem naszych aplikacji bawić się, trenować lub organizować zajęcia ze sportowymi włącznie. Wystarczy zainstalować zamieszczone na naszej stronie oprogramowanie, zaprojektować trasę, wygenerować i rozmieścić kody i wyruszyć „na mapę”. Dzięki temu systemowi łatwo jest też zbudować trasę opartą na istniejących elementach infrastruktury (leśnej lub miejskiej) oznaczając je wyłącznie kodem zapisanym na przykład na taśmie samoprzylepnej.

Będziemy niezmiernie wdzięczni za przesyłanie nam wszelkich uwag dotyczących funkcjonowania naszego systemu. Kto pierwszy go przetestuje i zgłosi swoje konstruktywne uwagi, otrzyma od nas wyjątkowej klasy album przyrodniczy.

Włodzimierz Protasiewicz.