Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Dobry słupek to jest to !

Obok mapy właśnie słupek jest tym elementem koncepcji, który w terenie na pierwszy rzut oka zaświadcza o charakterze projektów ZPK. 

Jego wygląd mówi nam o tym czy wykonawca projektu przykłada wagę również do estetyki, a nie wyłacznie funkcjonalności projektu. Tworząc nasz słupek, wyszedłem z założenia, że nie powinien on być zupełnie nowym elementem w leśnym środowisku.  Wzorowałem się na dobrze mi znanym słupku zrębowym, którym leśnicy oznakowują powierzchnie z młodym nasadzeniem lasu, i na którym w wycięciu, osłoniętym od góry daszkiem, opisywana bywa nowa leśna uprawa.  Oczywiście jako materiał brane było pod uwagę wyłacznie drewno, jako tworzywo najbardziej ekologiczne.

SlupekZrębowy

Słupek zrębowy (fot. Sławomir Iwanicki)

Ostateczne parametry słupka opisane w Koncepcji ZPK dopracował Piotr Sierzputowski i wdrożył je w Nadleśnictwie Krynki. Równolegle nad swoją propozycją pracował Jerzy Sudoł w Nadleśnictwie Bytów. Stąd oba słupki jako wzorce polecane są przez koncepcję ZPK. Kolejne projekty które powstają w Polsce w mniejszym lub większym stopniu są odzwierciedleniem tych wzorców. Jednym z warunków uzyskania złotego certyfikatu dla projektu ZPK (łącznie 8 dodatkowych warunków), jest właśnie wykorzystanie proponowanych wzorców słupka. Prezentujemy tu wraz z wykonawcami projektów powstałe słupki do waszej oceny i ew. wykorzystania.

SlupekWoziwoda

Słupek Nadleśnictwa Woziwoda

SlupekWrocław

Słupek Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej - Nadleśnictwo Miękinia

Włodzimierz Protasiewicz.