Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

ZPK – bilans 2014 roku.

 

W 2014 roku zanotowaliśmy istotny, niemal dwukrotny, wzrost liczby wpisanych do bazy ZPK projektów. Certyfikaty przyznano 20 kolejnym projektom o łącznej powierzchni 105,46 ha z 591 stałymi punktami kontrolnymi. Zaproponowano 61 konkretnych propozycji tras, a 3 mapy wykonano bez zaproponowania tras - do własnej konfiguracji.

Na zdecydowaną uwagę zasługuje znakomity projekt Znajdź się w lesie (znajdzsiewlesie.pl) Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej (okolice Wrocławia). Wysoką jakością charakteryzuje się projekt Nadleśnictwa Woziwoda. Wymienić trzeba też wspólną inicjatywę stowarzyszenia EKO GRYF i Nadleśnictwa Elbląg. Do twórców projektów dołączyły w 2014 roku między innymi nadleśnictwa z terenu RDLP w Toruniu (Woziwoda i Solec Kujawski), Lublina (Krasnystaw), Białystok (Augustów, Supraśl, Dojlidy) oraz Fundacja Probus. Jak nam wiadomo rzeczywista liczba projektów które powstały w 2014 roku jest większa i nie jest wykluczone, że przełoży się to na wpis do bazy na początku 2015 roku.

Woziwoda

 Nadleśnictwo Woziwoda (fot. Waldemar Wencel).

W 2014 roku ostatecznie oddaliśmy do użytku aplikację na komórkę i komputer do samodzielnego planowania i prowadzenia zawodów. Niestety spotkała się z minimalnym zainteresowaniem. Bardzo szkoda, bo po przetestowaniu i krytycznej ocenie mogłyby powstać kolejne, ulepszone wersje oprogramowania. Cierpliwie oczekujemy na korespondencję w tej sprawie.

Lasek Osobowicki

Lasek Osobowicki we Wrocławiu (fot. Dolnośląski OZOS).

Na koniec 2014 roku zarejestrowane były 44 projekty. Objęły łączną powierzchnię 334,17 ha z ustawionymi na stałe 1266 punktami kontrolnymi. Oferują one 117 typów tras. Cztery projekty nie proponują konkretnych tras, stwarzając wyłącznie możliwość własnej konfiguracji. Zdecydowanym liderem jest obszar północno – wschodniej Polski (wzrost o 9 projektów do łącznej liczby 19 szt.), a powiat białostocki dorównał liczbą projektów powiatowi wieruszowskiemu – 7 szt. Najwięcej projektów zrealizowano na terenie obszaru woj. podlaskiego – 15 szt. a z wśród regionalnych dyrekcji LP najwięcej projektów funkcjonuje w RDLP w Białymstoku – 18 szt. Białą plamę znajdujemy w centrum Polski.

Spytków

Spytków (fot. Fundacja Probus).

Gratulujemy wszystkim którzy zrealizowali projekty i poddali się procedurze certyfikacji, co jak sądzimy odpłaca się większym ich wykorzystaniem.  Należy bowiem zauważyć, że stronę www.zielonypunktkontrolny.pl  do końca 2014 roku otwarto 35 tysięcy razy, a więc niemal 2 tysiące razy co miesiąc! Dziękujemy za to zainteresowanie.

Na 2015 rok życzymy sukcesów w realizacji kolejnych projektów oraz radości z ich wykorzystania.

Włodzimierz Protasiewicz