Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Stworzyłeś projekt i co?

Inicjatywa tworzenia projektów ZPK może być efektem działania grup zainteresowanych ich wykorzystaniem (beneficjentów), tych którzy płacą za wykonanie projektu (inwestorów) lub realizatorów projektów (zleceniobiorców). Ich forma i jakość zależała będzie od tego kto w największym stopniu zrealizuje swoją wizję.

W moim przekonaniu realizacja projektów z inicjatywy pierwszej z wymienionych grup ma największe uzasadnienie. Niezależnie jednak od tego kto zainicjował realizację projektu i jakie miał intencje, efekt jest podobny - jest nim ogólnodostępny projekt ZPK. Gdy dzięki współpracy wyżej wymienionych podmiotów projekt już powstał, pozostaje pytanie o optymalne jego wykorzystanie i utrzymanie w sprawności.  Poniżej podaję kilka wskazówek wynikających z dotychczasowej obserwacji oraz zgłaszanych sygnałów:

1. Zgłoś projekt do centralnej bazy ZPK. Oprócz projektów certyfikowanych, umieszczanych w bazie ZPK powstają również spontanicznie takie, które do niej nie trafiają. Powstaj pytanie dlaczego? Wypełnienie formularza jest przecież banalnie proste, wysyłka druków to zaledwie parę złotych. W zamian właściciel projektu otrzymuje bezpłatną promocję. Same plusy, więc pamiętajcie o certyfikacji, a z jej zasadami zapoznajcie się przed rozpoczęciem prac.

Demolka

No comment (fot. autor)

2. Konserwuj słupki. To jest temat z tych dla nas wstydliwych. Żeśmy śmieciarze, że wandale, że nie umiemy szanować wspólnego. Czemu - bo jak za darmo można wejść do lasu to pewnie można wszystko. Na szczęście tak myślących ubywa, a właśnie orientaliści mogą pomóc w tym, aby tych przypadków patologii było coraz mniej. Jak się jednak coś zepsuje to trzeba naprawić, bo przecież każdy się zirytuje jak zobaczy półsłupek. Najczęściej niszczone są kasowniki - świadomie lub przez nieuwagę.  Słupek uszkodzony np. porąbany trzeba po prostu wymienić. Brak słupka jest jeszcze gorszy bowiem niż półsłupek. Wymienić trzeba również uszkodzone plakietki. Tak więc realizując projekt powinniśmy z góry spróbować oszacować narażenie na dewastację i zamówić części zamienne. W koncepcji ZPK sugeruję symboliczne przekazanie projektu zainteresowanej grupie, np. szkole, klubowi czy drużynie harcerskiej. Znacznie łatwiej będzie wówczas go upilnować i w porę zareagować. Jeżeli zauważyłeś uszkodzenie, to kontakt z właścicelem projektu znajdziesz na www. zielonypunktkontrolny.pl w zakładce Baza projektów, klikając na właściwy numer w kolumnie Lp. Okazało się że na naszym rynku trudno jest zakupić perforatory. Może nam w tym pomóc współpracujące z nami stowarzyszenie: Klub 360stopni. Trzeba napisać pod adres: iblachut@team360.pl

Wakcji

No właśnie (fot. autor)

3. Zadbaj o aktualizację map. Mapa to podstawowy element koncepcji. Niby nie ma się w niej co zepsuć ale się starzeje. A wraz z wiekiem zmieniają się kolory, powstają nowe powierzchnie okresowo pozbawione drzew (np. zręby), albo młode drzewka wyrastają w wyższy las. Pojawiają się nowe ścieżki lub też budowle.  Część z tych zmian nie wpływa do pewnego czasu istotnie na jakość mapy. Są jednak takie które wartoby uwidocznić. Do tego potrzebna jest znajomość zasad tworzenia map wg standardów International Orienteering Federation. Możnaby co prawda podjąć się samemu tego zadania, ale po co. Są od tego specjaliści. Warto jest jednak być posiadaczem mapy zapisanej w programie Ocad oraz uzyskać prawo do zmiany treści mapy kupując ją od autora (prawa autorskie). Wówczas krąg osób które będą mogły dokonać aktualizacji będzie znacznie szerszy. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie wraz z zakupem mapy jej aktualizacji np. po 2 i 5 latach.

4. Spraw aby projekt żył. Jeżeli jesteś właścicielem projektu zaplanuj chociaż jedną imprezę w roku, jeżeli wykorzystujesz go do celów edukacyjnych opracuj przykłady zajęć. Prowadzisz działalność turystyczną - poinformuj o tym Twoich gości. Jeżeli jesteś użytkownikiem zaplanuj wypad na spacer z mapą. Na pewno pozytywnie zaskoczysz swoich gości którym zafundujesz zabawę terenową z nagrodami. Również młodym możesz zaproponować wyjście z domu sprzed komputera. Jak już zlokalizujesz wszystkie punkty poszukaj na stronie ZPK innych możliwości.

5. Warto napisać do nas celem poinformowania o swoich wrażeniach, doświadczeniach i spostrzeżeniach. Najciekawsze opublikujemy.

  Włodzimierz Protasiewicz

zpk@zielonypunktkontrolny.pl