Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Stało się!

Po ośmiu latach absolutnej dominacji i bezapelacyjnego panowania Powiat Wieruszowski utracił palmę pierwszeństwa na rzecz Powiatu Białostockiego.

Chodzi o liczbę map ze stałymi punktami kontrolnymi na terenie powiatów, które otrzymały certyfikat ZPK. Funkcjonująca do dziś wieruszowska inicjatywa pod nazwą Powiat Wieruszowski z Mapą i Kompasem,  której motorem był Adam Śliwakowski, zaoferowała kompleksowy projekt z siedmioma mapami. Jako całość jest on do dziś zdecydowanie najlepszym wzorcem. 23 lutego bieżącego roku projekt pod nazwą „Gościnny Powiat Białostocki zaprasza" z mapą „Miasto Supraśl” dołączył do siedmiu już istniejących map w tym powiecie. Pozostałe projekty zgłoszone zostały przez Nadleśnictwo Supraśl i Dojlidy.

Głazy przyciągają

Sceneria Mistrzostw Świata w RJnO w 2014r. w Nadleśnictwie Krynki - na głazach reprezentantki Szwecji (Fot. autor)

Tak więc połączone siły samorządowców i leśników pozwoliły stworzyć nowe, ciekawe miejsce - raj dla orientalistów. Dużym impulsem dla stworzenia Zielonych Punktów Kontrolnych były Mistrzostwa Świata w Rowerowej Jeździe na Orientację, które rozegrane zostały w roku ubiegłym właśnie na terenie Powiatu Białostockiego. Jeżeli dodać do tego mapki z ZPK na terenie pobliskiego Nadleśnictwa Krynki, to pytanie czy odwiedzić Białystok i okolice czy nie, wydaje się bezprzedmiotowe. Uwzględniając mapki funkcjonujące i tworzone w Puszczy Augustowskiej oraz mapy do orienteeringu bez stałych punktów,  Podlasie okaże się doskonałym miejscem do organizacji obozów sportowych, zawodów i indywidualnych wypadów na łono natury. Wracając do Powiatu Białostockiego to wspomnieć muszę o istotnej roli jaką przy tworzeniu projektu odegrała Pani Jolanta Den - wicestarosta Powiatu Białostockiego. Jej zrozumienie dla zasadności realizacji ZPK wynika zapewne w dużym stopniu z faktu, że Pani Jolanta jest jednocześnie i samorządowcem i leśnikiem! Można śmiało stwierdzić, że w temacie orientacji jest znakomicie zorientowana i to na tak. W dniu wręczania certyfikatu (20 marca 2015r. w Supraślu) miałem sposobność wysłuchać wykładu Pana Waldemara Sieradzkiego (byłego nadleśniczego Nadleśnictwa Krynki - są tam cztery projekty ZPK) pod nazwą Leczenie lasem. Jestem w 100% przekonany, że orienteering jest doskonałą metodą, którą można zastosować w tego rodzaju terapii. To był piękny dzień w pięknym miejscu i było mi bardzo miło, że wręczenie certyfikatu ZPK było jednym z punktów otwarcia sezonu turystycznego w Powiecie Białostockim.

I choć w Polsce także da się, przyjeżdżajcie na Podlasie! Polecam Puchar Podlasia 2015, informacja na  http://orienteering.waw.pl/

Włodzimierz Protasiewicz