Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Zielony Punkt Kontrolny w ofensywie.

Siemianice, Warszawa i Białystok, to trzy miejsca w których dużo się dzieje w temacie ZPK.

Członek Kapituły ZPK, Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego Iwo Gałecki, podczas prezentacji Koncepcji w Dyrekcji Generalnej LP w 2012 roku odgrażał się, że na terenie lasów zarządzanych przez Zakład powstaną projekty ZPK. Dotrzymał słowa. 24 września br. projekt o nazwie SILVA-AZYMUT SIEMIANICE przekazał do wykorzystania trzy mapki: Ustronie północ, Ustronie wschód i Ustronie zachód (na pułudnie od Ustronia nie ma lasu). Jak możemy wyczytać na stronie Zakładu : "Docelowo będzie ich sześć na terenie czterech naszych leśnictw, tj. Dobrygość, Wielisławice, Marianka i Laski. Łącznie na całym  obszarze ustawionych będzie około 180 punktów". Brawo, tak trzymać. Należy zauważyć że tuż za miedzą są projekty Wieruszowa. Razem na dziś jest to 10 mapek. Warto tam zajrzeć. Liczymy, że również studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu skorzystają z takiej okazji podczas swoich zajęć w LZD Siemianice. 25 września miała miejsce impreza otwierająca projekt.  Ciekawostką w całym projekcie jest to, że mapki wykonane zostały w ramach prac urządzania lasu, jako mapki tematyczne. Sądzę żę ta ścieżka mogłaby zostać wykorzystana podczas prac urządzania lasu również w nadleśnictwach. Warunkiem jest aktywność zainteresowanych realizacją projektów, którzy powinni włączyć się w proces planowania. Od lat czynią to skutecznie np. organizacje ekologiczne.

Iwo

Iwo Gałecki zaprasza do Siemianic!

Docierają do nas informacje o trwających przygotowaniach do realizacji dwóch dużych projektów. Wspomnieć należy przede wszystkim o projekcie Zielony Punkt Kontrolny, który powstaje z inicjatywy Igora Błachuta, Prezesa Stowarzyszenia Team 360stopni, znanego sportowego dziennikarza telewizyjnego. Złożony jako propozycja do budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) miasta Warszawy (Wesoła) na 2016 rok, w głosowaniu zajął drugie miejsce na 21 propozycji obywatelskich, które zostały zakwalifikowane do realizacji.  W ramach projektu ma powstać 5 mapek. Warto zapoznać się ze specyfikacj warunków zamówienia uwzględniającą nie tylko utworzenie projektu, ale i jego dalszą konserwację. Igorze, trzymamy kciuki za końcowy sukces. Więcej informacji na http://www.team360.pl/node/6896

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli pomysłodawcy (czyli mojej) na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku leśnicy zrealizują w 2016 roku projekt pod nazwą Poznaj Swój Las, obejmujący kilkanaście mapek. W dalszej kolejności na bazie tych mapek mają powstać materiały edukacyjne na temat przyrody i zasad zachowania się w lesie. Takie połączenie orienteeringu z leśną edukacją. Zobaczymy co z tego wyrośnie.

Warto uczyć się na cudzych błędach, jeszcze lepiej korzystać z doświadczenia innych i zrozumieć dlaczego odnieśli sukces. 

Tak trzymać Koledzy!

Włodzimierz Protasiewicz