Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Do lasu po zdrowie.

Przestań walić w klawiaturę
Wyłącz TiVi, zostaw „furę”
Załóż trampki wysłużone,
Weź dzieciaki, zabierz żonę,
I natury łono świeże zdobądź,
Niczym dzikie zwierzę.

 Kupię rower i będę jeździł. Kupię sprzęt i będę ćwiczył. Jaka szkoda że nie ma gdzie, bo bym się poruszał. Wymówki! Mówię
Wam, że nie warto odwlekać aktywności fizycznej. Złota zasada 3x30 minut w tygodniu średnio intensywnego wysiłku jest chyba najbardziej godną polecenia. Wiem jednak, że młodym to nie wystarczy, a starsi mogą mieć kłopot z realizacją tej zasady. Świadomie napisałem wysiłku, ponieważ według mnie drugorzędną sprawą jest forma. Ja praktykuję i promuję tę najprostszą formę ruchu jaką jest bieg, ale każdy wysiłek dla zdrowia jest zbawiennym. Jak wykazują badania regularne bieganie zwiększa długość trwania życia - o 6,2 lata u mężczyzn i o 5,6 lat w przypadku kobiet. Jogging sprzyja zdrowiu również na inne sposoby - dotlenia organizm, zwiększa gęstość kości i wrażliwość na insulinę, poprawia pracę serca i działanie układu odpornościowego, poza tym dobrze wpływa na odpowiednią proporcję tłuszczów, obniża ciśnienie, zmniejsza agregacje płytek krwi, przeciwdziała otyłości i jest dobre dla psychiki (Peter Schnohr, główny kardiolog Copenhagen City Heart Study). Dotyczy to wysiłku o średnim natężeniu, tak aby pobudzić organizm do zwiększonej pracy, ale aby nie był to wysiłek przy którym brakuje nam tchu (informacje z PAP).

 

Na zdrowie

Na zdrowie (fot. Guba Csaba)

Jeśli ktoś jest rozsądnie aktywnym to śmiało można powiedzieć, że łączy przyjemne z pożytecznym. Inną sprawą jest sport wyczynowy. Tam w grę wchodzą pieniądze często za utracone zdrowie. Tego specjalnie bym nie polecał, choć był czas, że sam trenowałem 7 dni w tygodniu. I choć byłem zawsze amatorem, to treningi były mocno wyczerpujące i na pewno łamały opisaną wyżej zdrową zasadę. Co więc czynić ktoś zapyta? Odpowiedź jest prosta - przede wszystkim ruszać się.

Czy to biegiem czy spacerem,
marszem, truchtem lub rowerem,
Czy samemu? - lepiej razem
Na pół gwizdka, czasem "z gazem"
Dotrzeć tam gdzie ćwierka ptak
I zawołać - ależ tak!

(Morałki dla Michała i Natalki)

 Włodzimierz Protasiewicz