Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Bilans sezonu 2015

Czteroletni okres funkcjonowania koncepcji Zielony Punkt Kontrolny za nami. Po dokonanej weryfikacji aktualne statystyki prezentują się następująco:

 

Przyrost

Rok

km2

Słupki   (szt.)

Trasy   (szt.)

Mapy   (szt.)

2012

192,02

457

31

16

2013

39,4

230

27

8

2014

137,89

699

70

20

2015

44,32

308

25

15

Razem

413,63

1694

153

59

Rok 2015 przypomina w wielu parametrach 2013. Cechą wyróżniającą jest wzrost liczby słupków na 1 km2 do 7. Najmniej słupków lokowano w 2012 roku (2 na km2).

Rok 2015 otworzył projekt zrealizowany przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku na terenie miasta Supraśl. To chyba najbardziej kompletne miejsce w Polsce. Mapka w mieście i cztery wokół. Zainteresowani tematem mogą tu przyjechać na kilka dni i nie powinni się nudzić. Ponadto sama miejscowość i okolica warte są zapoznania się. Puszcza Knyszyńska to miejsce z największą liczbą projektów. Jest ich w Białymstoku i okolicy łącznie 13.

Z kolei Nadleśnictwo Zielona Góra oddało do wykorzystania dwie mapki. To pierwsze projekty na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Zielonej Górze.

W maju certyfikat uzyskało Nadleśnictwo Tułowice (RDLP w Katowicach). Wręczenie certyfikatu miało miejsce podczas XVI Mistrzostw Polski Leśników w Biegu na Orientację. Pierwszą drużyną która wyruszyła na poszukiwanie punktów był zespół Urzędu Miasta Tułowice. Na terenie tej samej RDLP Klub Sportowy Kościelec przygotował trzy mapki, których nazwa zaczyna się od słowa las.

Samorządowcy

Samorządowcy z Urzęgu Miasta Tułowice przed testem Zielonego Punktu Kontrolnego (fot. Wiesław Skrzypek).

Historyczną rzeczą było stworzenie projektów ZPK w ramach prac urządzania lasu. Taką procedurę zastosowano w odniesieniu do lasów Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). W tej okolicy zapotrzebowanie na tego rodzaju aktywność jest duże stąd zapewne pomysł aby gospodarka leśna odpowiedziała na to zapotrzebowanie. Należy dodać że raz na 10 lat w każdym nadleśnictwie przebiega cykl prac urządzania lasu. Wtedy to zainteresowani gospodarką leśną mogą wnosić do planu swoje uwagi. Warto aby orientaliści korzystali z tej okazji. Wystarczy zadzwonić do nadleśnictwa i zapytać o to kiedy takie prace będą przebiegały. Nie oznacza to automatycznie, że nadleśnictwo stworzy taki projekt, ale na pewno ułatwi to tego rodzaju działania.

W listopadzie i grudniu do bazy dołożyli swoje Nadleśnictwo Lipka (druga mapka w ramach projektu Leśne Dukty), Nadleśnictwo Bydgoszcz oraz długo oczekiwane Nadleśnictwo Babki.

Dolnośląski Okręgowy Związek Orientacji Sportowej oddał do użytku kolejna mapkę w ramach swego projektu znajdzsiewlesie.pl. Jak zwykle bardzo ładnie skrojony i oprócz naszego certyfikatu wpisany do ogólnoświatowej, prowadzonej przez Estończyków, bazy MOBO. Ponoć nie jest to ostatnie zadanie w ramach tego projektu.

Tak więc w 2015 roku przybyło 15 projektów spełniających kryteria Zielonego Punktu Kontrolnego. Siedem z nich powstało ze środków Lasów Państwowych, pozostałe staraniem zainteresowanych.

Strona www.zielonypunktkontrolny do końca 2015 roku otwarta została 85 tysięcy razy (licznik działa od połowy 2013 roku) z tego w roku 2015 zanotowano 50 tysięcy odsłon.

Na zakończenie zmuszony jestem przypomnieć o obowiązku konserwacji słupków zwłaszcza ich oprzyrządowania (zobowiązanie wynikające z certyfikatu). Najczęściej zgłaszanym problemem jest uszkodzenie kasowników. Dlatego też przypominam o możliwości zaopatrzenia się w Polsce w następujący sposób: trzeba napisać pod adres: iblachut@team360.pl Jeżeli ktoś zna inne źródło zaopatrzenia to chętnie o nim poinformujemy.

 Włodzimierz Protasiewicz