Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Mamy mapę czy jej nie mamy.

 

Na stronie Zielony Punkt Kontrolny publikujemy mapki w formacie pdf. Dlaczego właśnie w takim? Głównym argumentem za przyjętym rozwiązaniem była gwarancja „trzymania„  skali mapki podczas druku. Decyzja o tym zapadła w 2011 roku. Są bazy mapek w których zapisane są one w formacie jpg, png, ale taż tak jak u nas w pdf.  

Mapki w wymienionych formatach z naniesionymi punktami kontrolnymi i zaprojektowanymi trasami są gotową stałą i niezmienną propozycją. 

Tymczasem powierzchnia mapek zwłaszcza leśna żyje, zmienia się i po pewnym czasie wymaga aktualizacji. Są tu do zastosowania dwa rozwiązania: albo zlecić aktualizację osobie (podmiotowi) która mapkę tworzyła i posiada plik źródłowy w formacie ocd utworzony w specjalistycznym programie Ocad, albo zlecimy wykonanie nowej mapki.

OCAD11

Ostatnio jednak pojawiła się inna możliwość – samodzielnej korekty. Stwarza ją wolne, bezpłatne oprogramowanie Open Orienteering Mapper. Nie jest tak doskonałe jak Ocad, ale na potrzeby aktualizacji Zielonego Punktu Kontrolnego powinno wystarczyć. Warunkiem jego wykorzystania jest posiadanie mapki w formacie ocd, którą ten program aktywuje i udostępnia do modyfikacji.

OOM

W naszej bazie mapkę Włocławskie Mamory stworzyło Nadleśnictwo Włocławek wykorzystując właśnie to free oprogramowanie.

Kolejną rzeczą z którą mamy do czynienia to projektowanie niestandardowych tras na istniejącej sieci stałych punktów kontrolnych lub na punktach ustawianych czasowo. W ofercie z reguły mamy gotowe propozycje. Ich modyfikacja bez pliku ocd jest niemożliwa. Na ratunek przychodzi nam kolejny darmowy i otwarty program: Purple Pen.

PurplePen

Przy jego pomocy niemal intuicyjnie możemy projektować trasy na istniejącej sieci punktów kontrolnych nawet na mapce w formacie pdf. W takim jednak przypadku na mapce obok punktów do odnalezienia widoczne będą wszystkie pozostałe. I znowu możnaby te punkty usunąć, ale należy posiadać plik w formacie ocd.

Wniosek końcowy jest taki, że zlecając realizację projektów na bazie koncepcji ZPK należy zamawiać dostarczenie mapki również w formacie ocd nawet jeżeli nie posiadamy płatnego oprogramowania pod nazwą Ocad.

Ponadto jeżeli mamy taką możliwość, to zasadnym jest przy zawieraniu umowy  zlecać co najmniej jedną aktualizację pomiędzy 2 a 5 rokiem od wykonania mapki.

Włodzimierz Protasiewicz