Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Niebezpieczny wiatr

 

Z Nadleśnictwa Supraśl otrzymaliśmy informację o skutkach bardzo silnego wiatru który dosłownie skasował projekty ZPK:

17 czerwca 2016 roku nad Puszczą Knyszyńską przeszły gwałtowne nawałnice. Wiatr uszkodził  w lasach tysiące drzew. Najbardziej ucierpiało Nadleśnictwo Supraśl, na terenie którego wg szacunków wiatr w ciągu kilku minut połamał i wywrócił  ok. 225 tys m3  drzewa.  Huragan zniszczył całe powierzchnie. W niektórych miejscach  są to pasy lasu o szerokości  ok.120 m  i  ponad  1,5 km długości. Nadleśnictwo Supraśl ze względów  bezpieczeństwa publicznego wprowadziło w dniu 27 czerwca 2016r. zakaz wstępu do lasu na całym terenie. Zakaz obowiązuje do odwołania.  Prace uprzątające  rozpoczęto od usuwania drzew zagradzających drogi publiczne i leśne, sukcesywnie przemieszczając się w głąb lasu.  Największe szkody stwierdzono w leśnictwach:  Podsupraśl – 58 tys m3 ,  Sokołda – 31 tys m3, Krasne – 26 tys m3, Surażkowo – 19,5 tys m3,  Zacisze – 6 tys m3   drzewa. Na dzień dzisiejszy w całym Nadleśnictwie uprzątnięto ok.136 tys m3 drewna. Do usunięcia  w 2017 roku  pozostaje  jeszcze  ok.70 tys m3.

Huragan3

fot. Hanna Siekierska

Pomimo intensywnie prowadzonych prac nie wszędzie udało się usunąć zagrożenia. W miejscach już uprzątniętych zdarzają się także przypadki wywracania drzew wcześniej stojących, które zostały przez huragan uszkodzone lub naderwane w niezauważalny sposób. 

Huragan6a

fot. Hanna Siekierska

Huragan4a

fot. Hanna Siekierska

Odnowienie (ponowne wprowadzenie roślinności leśnej) potrwa kilka lat.

Na terenie  ww.  pięciu  leśnictw w 2014r.  Nadleśnictwo zrealizowało  projekt na bazie koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego. Mapy w bazie projektów  znajdują się pod pozycjami : 36 – Supraśl Wschód;  37 – Supraśl Zachód;  38 – Krzemienne Góry. W związku z opisaną sytuacją mapy te obecnie są nieaktualne. W wielu miejscach zamiast zaznaczonego lasu w rzeczywistości w terenie powstały luki i tereny otwarte, które mają powierzchnię nawet do 18 hektarów. Po zakończeniu prac uprzątających w drzewostanach i odwołaniu zakazu wstępu do lasu Nadleśnictwo Supraśl przystąpi do aktualizacji wszystkich map.

Hanna Siekierska

Specjalista SL ds. edukacji leśnej

Nadleśnictwo Supraśl

Podejmując decyzję o wejściu do lasu musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo. Idąc samodzielnie odpowiadamy sami za siebie, jeżeli organizujemy imprezę odpowiadamy również za innych.  Z reguły bezpieczniej jest w lesie zagospodarowanym przez leśników. Inaczej wygląda sytuacja lasu pozostawionego samemu sobie (patrz Puszcza Białowieska, gdzie kilkaset tysięcy drzew grozi wywróceniem lub złamaniem, nawet przy niezbyt silnym wietrze). Ale nie ma takiego lasu, który nie łamie się przy skrajnie silnym wietrze, zwanym huraganem.  Pół biedy jeżeli ucierpią tylko drzewa, gorzej jeżeli zginie człowiek. Jedną z pierwszych osób które pojawiają się w takiej sytuacji będzie prokurator. Bada oczywiście sprawę pod kątem ewentualnej odpowiedzialności ludzi.

prędkość wiatru

charakterystyka wiatru

m/sek.

km/godz.

do 10

do 36

umiarkowany

10 – 20

36 – 72

silny

20 – 30

72 – 108

wichura

Powyżej 30

powyżej 108

huragan

Włodzimierz Protasiewicz