Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

Nie tylko orientaliści lgną do lasu.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na wniosek osób zainteresowanych uprawianiem bushcraftu i survivalu wdrożył pilotażowy program udostępniania lasu dla realizacji tych form aktywności.

Potrwa on od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r. W jego efekcie Lasy Państwowe, wyznaczyły łącznie 43 obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy – 5371 ha. Przeciętna powierzchnia obszaru to nieco ponad 1500 ha.

Mapka bushcraft

 

Mapka ze strony: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/latwiej-zanocujesz-na-dziko-w-lasach-panstwowych

Należy zauważyć, że jest to powierzchnia zbieżna z zajmowaną przez Zielony Punkt Kontrolny, przy czym przeciętna wielkość jednej powierzchni ze stałymi punktami kontrolnymi wynosi ok. 500 ha, czyli jest trzykrotnie mniejsza.

Ciekawą i ważną rzeczą jest to, że nadleśnictwa na terenie których znajdują się powierzchnie dla bushcraftu zobowiązane zostały do upublicznienia regulaminu, który muszą stosować osoby chcące skorzystać z możliwości realizacji swoich pasji na wyznaczonych obszarach leśnych. Treść przykładowego regulaminu można znaleźć np. pod adresem: http://www.sierakow.poznan.lasy.gov.pl/bushcraft-i-survival

Z regulaminu wynika między innymi, że uprawianie tej aktywności jest nieodpłatne, pobyt grup większych niż 4 osobowe ponad dwa noclegi wymaga zgody nadleśniczego, można zabrać ze sobą psa, ale musi być na uwięzi. Podkreśla się sprawy związane z koniecznością pozostawienia po sobie porządku, na czym jak sądzę zależy nam wszystkim. W ciągu roku realizacja projektu będzie monitorowana, aby dać podstawę do dalszych działań również w odniesieniu do innych użytkowników lasu (w tym zapewne także orientalistów).

Trzymajmy kciuki za powodzenie projektu.

Włodzimierz Protasiewicz