Aktualnosci
Arch
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL

ZPK reaktywacja

Nadleśnictwa Solec Kujawski i Spychowo zachowały się jak trzeba tzn. że wraz z upływem terminu obowiązywania certyfikatu dokonały przeględu projektu i podjęły niezbędne działania celem jego przedłużenia.

Mówi się, że jedyne co jest stałe w życiu, to zmiany. Zasada ta dotyczy również naszych projektów ZPK. Każdy kto potrafi czytać las wie, że po 5 latach wygląda on zupełnie inaczej niż w czasie sporządzania mapki. Dość powiedzieć, że młode drzewa przy sprzyjających warunkach potrafią urosnąć nawet 1 metr w ciągu roku, przy czym rosną nie tylko w górę, ale również na boki. Również gospodarka leśna, którą fachowo prowadzą leśnicy, zmienia obraz drzewostanów. Zdarzają się także zmiany powodowane przez czynniki destrukcyjne (wiatr, śnieg)  tzw. wiatrołomy lub śniegołomy na znacznych nieraz powierzchniach. Również czynniki biotyczne jak działalność grzybów czy też nadmierny rozwój owadów (patrz gradacja kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej) potrafią doprowadzić do ubumierania nieraz zancznych połaci lasu. Wiemy, że pociąga to za sobą rozbieżność pomiędzy treścią narysowaną na mapie a stanem na gruncie. Oprócz mapki zmiany dotyczą stanu technicznego słupków oraz ich wyposażenia. Dlatego też ustaliliśmy czas obowiązywania certyfikatu na 5 lat.

Tak oto oceniony został stan ZPK w Nadleśnictwie Solec Kujawski: Po ponad 5 latach funkcjonowania ZPK zachowały się wszystkie ustawione punkty kontrolne (25 szt.). Wszystkie oznakowania punktów kontrolnych oraz same słupki są w stanie technicznym dobrym pozwalających na dalsze wykorzystanie. Szczypce do potwierdzania są w 44 % całkowicie niezdatne do użytku a pozostałe wykazują znaczne zużycie eksploatacyjne. Proponuje się wymianę wszystkich szczypiec na nowe. Trzy punkty wymagają przesunięcia na inne miejsce. Wszystkie pozostałe po aktualizacji mapy będą spełniały wymagania lokalizacyjne dla punktu kontrolnego. Oczywiście zaktualizowana została również mapka Solec Kujawski - Nadleśnictwo.

Przeprowadzka PK46 nowe miejsce

Przeprowadzka (fot. udostępnione przez Nadleśnictwo Solec Kujawski).

Z kolei Nadleśnictwo Spychowo po liftingu proponuje zupełnie nową mapkę, wykonaną tym razem  wg standardów IOF. Przybyło punktów kontrolnych oraz proponowanych tras. Tak oto leśnicy ze Spychowa zachęcają do zainteresowania się lasem utrwalonym na mapce Jezioro Ciche:

Tropem Juranda – Spychowo – Puszcza Piska. W lasach otaczających miejscowość Spychowo pojawiła się nowa, bardzo ciekawa trasa do biegów na orientację.Teren zróżnicowany – pełno urokliwych zakątków: torfowisk,  jeziorko Ciche a wokół bory sosnowe z dostojną sosną mazurską.  Jesteśmy w Puszczy Piskiej!. Mapa obejmuje aż 29 punktów na ponad 2 km2. – jest w czym wybierać. Nadleśnictwo Spychowo – gospodarz terenu przygotowało trzy warianty tras: „Lekka - wokół jeziorka”, „Średnia – po lasach” i „Trudna – bagna i krzaki”. Im trudniejsza trasa tym więcej ciekawych leśnych zakątków zobaczymy podczas biegu.  Najdogodniej skorzystać z parkingu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Spychowie. Wprawdzie indywidualna zabawa daje wiele satysfakcji, to jednak włączenie elementu zespołowej współpracy lub rywalizacji zdecydowanie podnosi poziom satysfakcji. Dlatego warto wybrać się "na mapę" na przykład z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i zmierzyć dokładnie czas pokonania trasy. Każdy punkt posiada perforator.  Słupki zaopatrzone są dodatkowo w Qr-code, który działa po zainstalowaniu aplikacji ZPK-Orienteering  (instrukcja dostępna na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl / oprogramowanie/ instrukcja). Aplikacja pozwala na dokładną weryfikację czasów odnajdowania kolejnych punktów. Mocną stroną trasy jest bardzo przyjazny punkt końcowy: Wiata Eko-Oczko nad jeziorem Cichym. Przepiękne miejsce, gdzie można po poinformowaniu gospodarzy: Nadleśnictwa Spychowo rozpalić ognisko, wypocząć, posilić się po biegu i porównać międzyczasy J.

Tablica2

I wszystko jasne (fot. udostępnione przez Nadleśnictwo Spychowo).

 

Projekty Nadleśnictw Solec Kujawski i Spychowo uzyskały srebrne certyfikaty. Gratulujemy

Włodzimierz Protasiewicz